Noslēgusies UniLab 3. sezona
I
Ar divpadsmit komandu prezentācijām noslēgusies studentu inovāciju grantu (SIG) programmas «Universitāšu inkubators UniLab» trešā sezona.

Finālā savu paveikto un nākotnes plānus demonstrēja divpadsmit komandas, kas četrus mēnešus strādājušas pie savas zinātniski ietilpīgās biznesa idejas attīstības uz jau esošas koncepcijas pierādījumu bāzes, sagatavojot tās nākamajai idejas attīstības fāzei – privātai vai publiskai investīciju piesaistei.

Universitāšu inkubatoru UniLab kopīgi izveidoja RTU un Latvijas Universitāte, lai veicinātu zinātniski ietilpīgas uzņēmējdarbības attīstību Latvijā. Katrā uzņemtajā komandā jābūt vismaz vienam RTU vai LU studentam un vienam pārstāvim jābūt kompetencēm STEM jomā.
Bdetect
Bdetect attīsta melanomas detekcijas iekārtu, kas, izmantojot dažāda veida apgaismojumu un mākslīgo intelektu, veic multispektrālu ādas analīzi. Visa iegūtā informācija, izmantojot bezvadu tehnoloģiju, tiek šifrētā veidā nosūtīta uz mākoņsistēmu, kā rezultātā iegūtie rezultāti ir pieejami no jebkuras vietas pasaulē.

SmartFarming
Autonoms, daudzfunkcionāls lauksaimniecības robots augļkopībā. Robots novērš darba spēka trūkumu lauksaimniecībā, īpaši ogu nolasīšanas sezonā. Tas būtiski uzlabo darba kvalitāti, jo robota darbu neietekmē laika apstākļi, tādējādi tiek samazināts no lauka nenolasīto ogu daudzums.

SmartFarming robots spēj aizstāt cilvēku un strādāt nenormētu laiku ar konstantu efektivitāti, bez papildus cilvēka vadības.

FungiFuture
Tie ir eksperti micēliju kompozītmateriāla modes manikenu veidošanā. Modes industrija ir otrs lielākais globālais piesārņotājs, ilgtspējība ir kļuvusi par modes zīmolu galveno prioritāti. FungiFuture piedāvātais risinājums tiešā veidā risina zīmola ilgtspējības problēmu, samazinot atkritumu apjomu, manekenā izveidē izmantojot micēliju kompozītmateriālu un tekstila atkritumus.

BioRadProtect
Politiskā situācija, kas ir saistīta ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, ir aktualizējusi nepieciešamību izstrādāt bionanomateriālu, ko pielietot individuālai aizsardzībai pret radioaktīvo piesārņojumu. Šobrīd Latvijā nav pieejami antidoti civiliedzīvotāju un/vai specdienestu aizsardzībai.

BioRadProtect videi draudzīgs biopolimēra nanokompozīta antidots cēzija, stroncija, rubīdija un kobalta radionuklīdu saistīšanai no piesārņota ūdens un iedzīvotāju aizsardzībai.

Robotīkls
Robotīkls ir izveidojis saliekāmu, daudzfunkcionālu robotu platforma, kas piemērota gan iekštelpām, gan ārtelpām. Konstrukcija sastāv no atsevišķiem mehānikas mezgliem, kas ļauj pielāgot to individuāliem gadījumiem. Tai iespējams pievienot dažnedažādus devējus, kas nodrošina robotam apkārtējas vides uztveršanu. Platforma nodrošina autonomu pārvietošanos daļēji slēgtās vidēs pēc globālās poziciēšanas sistēmas un/vai ar mākslīgā intelekta palīdzību. Robota platforma ļauj lietotājam pašam plānot robota darbību un pievienot papildus funkcionalitāti. Šāds risinājums ir piemērots loģistikas, lauksaimniecības un pētniecības nozarēs, kas ļauj platformas lietotājam to pielāgot savām vajadzībām.

Magnetohealth
Šis ir konceptuāli jauns risinājums, kas dos iespēju ieviest tirgū jaunas ierīces individualai lietošanai ar nepieciešamajiem parametriem pilna medicīniskā efekta sasniegšanai. Pašreiz pieejamās magnētiskās terapijas ierīces ar augstiem parametriem nav pārnēsājamas, līdz ar to pacients ir piesaistīts konkrētai vietai slimnīcā vai mājās, kas samazina dzīves kvalitāti, Magnetohealth izstrādā portatīvu magnetoterapijas ierīci, kur nepieciešamo magnētisko lauku nodrošina pastāvīgais magnets un kuru cilvēki var izmantot mājas apstākļos ne tikai akūtos gadījumos.

MyPots
Tie ir stādu diedzēšanas un augu audzēšanas podiņi no videi draudzīga biomateriāla -biomasas (salmi, siens) un sēņu micēlija. MyPots ne tikai veicina videi draudzīgu un inovatīvu biomateriālu ražošanu reģionā, bet arī nodrošina iespēju dārzniekiem-entuziastiem augu audzēšanai izmantot podus, kas nebojā augu saknes, kalpo augsnes bagātināšanai un nerada liekus atkritumus. Vienlaikus gan ražošanā, gan izejvielu izvēlē tiek izmantoti dažādi organiskie atkritumi, piemēram, zāle, siens, koku lapas.

Smart Packaging
Mūsdienās daudzi pircēji izmet ēdienu tikai tāpēc, ka nav pārliecināti par tā svaigumu. Tiek lēsts, ka 10% pārtikas atkritumu ir saistīti ar datumu etiķetēm.

Smart Packaging viedo sensoru tehnoloģija atrisina šo problēmu, papildus etiķetēm sniedzot sensorus, kas ir iestrādāti standarta pārtikas iepakojumā. Viedo sensoru tehnoloģija maina krāsu, tādējādi norādot uz pārtikas kvalitāti, ļoti vienkāršā, vizuāli saprotāmā veidā parādot baktēriju un mikrobu piesārņojuma līmeni. Sensoru tehnoloģija ļauj cilvēkiem pieņemt informētus lēmumus par pārtikas kvalitāti, sniedzot pārliecību par pārtikas kvalitāti . Sensoru krāsu maiņas vienkāršība samazinās pārtikas atkritumu daudzumu.

AUGŠUP
Karjeras pieredzes spēle jauniešiem Augšup ir divu viens otru papildinošu formātu spēle - digitālais formāts, mobilā aplikācija, kas pievērš galvenās mērķauditorijas - Z paaudzes interesi un fiziskais formats- galda spēle, kas nodrošina spēlētāju klātesamību un vecāku paaudžu iesaisti procesa laikā.

GreenWorld
Green World ir industriālā gumijas izstrādājumu pārstrādes ražotne. Komandas mērķis bija izveidot industriālu destrukcijas pilotrūpnīcu, kas nodrošina bezatlikumu pārstrādi gumijas produktu utilizācijai ar īpaši augstas frekvences strāvas temperatūras-termolīzi. Gumijas atkritumu pārstrāde stimulē resursus taupošu tehnoloģiju attīstību un samazina nolietoto riepu daudzumu poligonos.

SmartSpecs
SmartSpecs ir ierīce, kas nodrošina objektīvu atgriezenisko saiti par apkārtējās vides apgaismojuma ietekmi uz cirkadiāno ritmu (bioloģiskais ritms) regularitāti. Šī ierīce sniedz savlaicīgas rekomendācijas attiecībā uz apgaismojuma izvēli un elektronisko ierīču lietošanas paradumiem, lai samazinātu saslimšanas riskus un nodrošinātu optimālu produktivitāti nomoda stundu laikā.

Submarine
Submarine ir zemūdens izpētes ierīce –platforma, kas ievāc reāllaika datus par ūdens kvalitāti ūdenstilpnēs, ir neatkarīga no laikapstākļu ietekmes un autonomi vadāma. Ar Submarine palīdzību ievāktie dati tiks apstrādāti un izmantoti Baltijas jūras piesārņojuma novēršanas risinājumu izstrādei.
UniLab - Universitāšu inkubators zinātņietilpīgu ideju komercializācijai.
Universitāšu inkubators UniLab ir viena no programmas "Inovāciju granti studentiem" aktivitātēm. Šo programmu Latvijas vadošās augstskolas īsteno kopš 2019. gada, lai attīstītu studentos inovatīvo domāšanu, jaunrades prasmes un uzņēmējspējas.
Programmās "RTU inovāciju granti studentiem" (ERAF līdzfinansētais projekts Nr. 1.1.1.3/18/A/001) un "Latvijas Universitātes inovāciju granti studentiem" (ERAF līdzfinansētais projekts Nr. 1.1.1.3/18/A/007) studenti var iesaistīties dažādās aktivitātēs, sadarboties ar industriju, attīstīt agrīnas zinātņietilpīgas biznesa idejas, saņemt stipendijas un atbalsta grantus.